فراوری محصولی برای کاهش برگشت پذیری محصولات کشاورزی صادراتی

به گزارش کیوسک خبری آشنا، محققان کشور بر پایه مواد معدنی کود-سمی را توسعه داده اند که امکان فراوری محصولات کشاورزی در گرید صادراتی را برای کشور فراهم می نماید.

فراوری محصولی برای کاهش برگشت پذیری محصولات کشاورزی صادراتی

مهدی حمصیان، مدیر یکی از شرکت دانش بنیان ها در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه این شرکت در سال 96 تاسیس شده است، گفت: این شرکت فناور متشکل از تیم های تخصصی و دپارتمان های تخصصی است که در زمینه های هوش مصنوعی، کشاورزی، بیوتکنولوژی و صنایع دامپروری فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه ما در این حوزه ها دستاوردهای منحصر به فردی را عرضه کردیم، اظهار کرد: کود و سم پسیل پسته، زیتون و گلابی از جمله محصولات دانش بنیان این شرکت است که پس از نزدیک به 2 سال کار تحقیقاتی، به فرمولاسیون این محصول دست یافتیم.

حمصیان خاطر نشان کرد: این محصول نه تنها یک کود ارگانیک است، بلکه می تواند طیف وسیعی از آفات را از بین ببرد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به استفاده از این کود-سم برای حذف آفت پسیل پسته، یادآور شد: آفت پسیل یکی از آفت های مهم مزارع پسته است که کنترل و مهار آن با دشواری همراه است، ولی این کود - سم قادر به کنترل این آفت خواهد بود.

به گفته این محقق، این محصول در بسیار از باغات کشور مورد استفاده و تایید قرار گرفته است.

وی، پایه این کود- سم را مواد معدنی دانست که هیچ سمیتی برای انسان در پی ندارد و ادامه داد: در حال حاضر در مزارع پسته کشور برای مقابله با آفت پسیل از سم موونتو استفاده می گردد که این سم به علت تحریم ها، به ایران وارد نمی گردد و در صورت واردات به کشور با قیمت های گزافی توزیع می گردد.

حمصیان بوی بسیار زننده را از دیگر محدودیت های سم فوق دانست و یادآور شد: از سوی دیگر استفاده بی رویه از سموم موجب شده است که گرید پسته کشور از رتبه یک و 2 دنیا به رتبه 8 و 9 دنیا برسد؛ چرا که سمی که الان استفاده می گردد، دارای عناصر سنگین است که این عناصر در میوه پسته انباشته خواهد شد.

وی به بعضی از تجربیات صادرات پسته و برگشت آنها اشاره نمود و یادآور شد: این کود - سم، به جای مانده سم در محصول ایجاد نمی نماید.

حمصیان با تاکید بر اینکه این محصول علاوه بر کاربرد سم، یک نوع کود محسوب می گردد، در این باره شرح داد: کاربرد آن موجب می گردد که علاوه بر تقویت گیاه، آفات نیز کنترل شوند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه این کود - سم علاوه بر باغات پسته، برای محصولات زیتون و گلابی نیز کاربرد دارد، گفت: این محصول به صورت تخصصی بر روی آفت پسیل پسته کاربرد دارد و در نسخه تازه، این محصول را برای دفع شته و شپشک توسعه دادیم.

به گزارش خبرنگاران، بازگشت محموله های کیوی از هند، سیب زمینی از ازبکستان و فلفل دلمه ای از روسیه و اخیراً هم سیب زمینی از ترکمنستان، اخبار داغ این روزهای کشور است. بازارهای هدف محصولات صادراتی ایران، هر کدام با دلایلی، این اقلام کشاورزی را مرجوع نموده اند، ولی وجه اشتراک بازگشت همه این محصولات کشاورزی ایران، آلودگی و سموم غیراستانداردی است که برای فراوری آنها مورد استفاده کشاورزان قرار گرفته است.

جریان از این قرار است که اوایل آذر، بیش از 3500 تن سیب زمینی از ازبکستان برگشت خورد و این کشور بیان کرد این محصول را به علت آلودگی خطرناک برگشت داده است. پس از آن هم سازمان حفظ نباتات و قرنطینه هندوستان به علت وجود ذرات سفید روی کیوی های صادراتی ایران آن را قبول نکرد.

بعلاوه در همین زمان روسیه واردات فلفل دلمه ای از ایران را به علت استفاده از چهار نوع سم که در آنجا ثبت نشده، ممنوع نمود و چندی بعد خبر بازگشت سیب زمینی صادراتی از ترکمنستان منتشر شد.

این در حالی است که کلید حل این معما در دست محققان شرکت های دانش بنیانی است که با فراوری سم و کودهایی بر پایه مواد معدنی، امکان فراوری محصولات کشاورزی در گرید صادراتی را فراهم می نماید. نمونه آن این شرکت عضو سندیکای شرکت های شناسایی و مکان یابی رادیویی است که پیروز شده است بر پایه مواد معدنی محصولی را توسعه دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 906

به "فراوری محصولی برای کاهش برگشت پذیری محصولات کشاورزی صادراتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری محصولی برای کاهش برگشت پذیری محصولات کشاورزی صادراتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید