14 روش نگهداری میوه های پاییزی برای مدت طولانی بدون فاسد شدن

به گزارش کیوسک خبری آشنا، آیا چیزی در خصوص روش های نگهداری میوه های فصل پاییز برای ماندگاری بیشتر آن ها می دانید؟ پاییز فصل میوه های رنگارنگ با خواص فوق العاده و ویتامین های مختلف است که می توانند در طول فصل سرما از بدن ما در برابر ابتلا به انواع بیماری ها محافظت نمایند. اگر در پی آموزش نکاتی برای نگهداری میوه های پاییزی هستید و دوست دارید میوه های فصل پاییز را با حفظ ظاهر و خواص آن ها برای مدت بیشتری داشته باشید، می توانید در این مقاله از در با ما همراه باشید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص نگهداری انواع میوه های فصل پاییز پاسخ خواهیم داد.

14 روش نگهداری میوه های پاییزی برای مدت طولانی بدون فاسد شدن

میوه های پاییزی کدم اند؟

پاییز فصل میوه های متنوع است که بیشتر آن ها سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین های مختلف هستند و از بروز بیماری هایی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا در این فصل جلوگیری می نمایند. میوه هایی مثل انار، انگور، خرمالو، پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، سیب، گلابی، ازگیل، زالزالک، لیمو شیرین، کیوی، گریپ فروت، پسته تازه، کدو حلوایی، شلغم، قره قاط، انجیر، زغال اخته، نارگیل، پشن فروت تنها بخشی از میوه های خوشمزه فصل پاییز محسوب می شوند.

نکاتی برای نگهداری میوه های پاییزه

میوه های پاییزی تنوع بی نظیری دارند و از همین رو باید به روش های مختلفی نگهداری شوند تا دیرتر پوسیده و خراب شوند. در ادامه می توانید با نکاتی برای نگهداری میوه های پاییزه آشنا شوید.

1- میوه های سفت را از میوه های نرم جدا کنید

برای نگهداری میوه های فصل پاییز در اولین مرحله باید میوه های سفت و بدون لک و سالم را از میوه هایی که بیش از حد رسیده اند و نرم شده اند، جدا کنید. هر چقدر رطوبت میوه ها کمتر باشد، میوه ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

توجه داشته باشید که منظور از سفت بودن میوه این نیست که میوه های نرسیده و کال خریداری کنید، بلکه میوه هایی برای نگهداری مناسب هستند که در عین رسیده بودن، سالم، سفت و بدون لکه و خراش هستند. بهتر است میوه های نرم را جداگانه در ظرف درب دار قرار دهید و آن ها را سریع تر مصرف کنید.

2- میوه ها را با دقت بشویید

به عنوان نکاتی برای نگهداری میوه های پاییزه باید بدانید که نحوه شستن میوه ها نقش مهمی بر ماندگاری آن ها دارد. برای این کار باید میوه های حساس و نرم مثل خرمالو، ازگیل و انگور را در یک ظرف آب سرد بریزید و مقداری نمک و سرکه به آن اضافه کنید. اجازه دهید میوه ها برای حدود 5 دقیقه در آب بمانند و بعد آن ها را چند بار آبکشی کنید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان به پوست حساس میوه فشار وارد نکنید تا آسیب نبینند.

از قلم نیاندازید که استفاده از مواد ضدعفونی نماینده مخصوص شستن میوه و سبزی می تواند ماندگاری میوه را کاهش دهد و موجب تسریع نرم شدن میوه گردد. برای شستن میوه هایی که پوست و بافت سخت تری دارند، می توانید سطح میوه را با یک اسکاچ تمیز و آب ساده بشویید.

3- شستن میوه از انتقال آلودگی به یخچال جلوگیری می نماید

بیشتر میوه های پاییزی که پوست سختی دارند، بهتر است قبل از قرار گرفتن در یخچال شسته شوند. شسته شدن میوه از انتقال آلودگی و نفوذ باکتری ها به داخل میوه جلوگیری می نماید. هر چند که شستن میوه ها می تواند ماندگاری آن ها را تا حدی کاهش دهد، اما اگر بعد از شستن، آن ها را کاملاً خشک کنید، با چنین مسئله ای روبرو نخواهید شد. این کار از انتقال آلودگی به سایر مواد داخل یخچال جلوگیری می نماید و برای حفظ سلامت شما نیز لازم است.

میوه هایی مثل موز، انگور، ازگیل که بافت نرم تری دارند و زود خراب می شوند، باید درست قبل از مصرف شسته شوند. از همین رو بهتر است این میوه ها را در یک پلاستیک یا ظرف جداگانه بریزید و در یک کشوی مخصوص در یخچال نگهداری کنید.

4- میوه ها را در یخچال قرار دهید

هوای سرد و رطوبت پایین موجود در یخچال می تواند به افزایش ماندگاری میوه های پاییزه یاری زیادی کند. برای این که میوه های شما دیرتر خراب شوند و ماندگاری بیشتری داشته باشند، بهتر است آن ها را در یخچال قرار دهید. توجه داشته باشید که قبل از قرار دادن میوه های پاییزه در یخچال باید آن ها را کاملاً با دستمال خشک کنید. زیرا رطوبت موجب خراب شدن بافت میوه می گردد.

5- میوه هایی که از خود گاز اتیلن فراوری می نمایند را جداگانه نگهداری کنید

بعضی از میوه ها به طور طبیعی از خود گاز اتیلن فراوری می نمایند. این گاز موجب می گردد تا میوه سریع تر برسد و نرم گردد. اما قرار گرفتن چنین میوه هایی در کنار میوه های دیگر سبب نرم شدن آن ها می گردد. میوه هایی مثل سیب، گلابی، آووکادو، موز و گوجه فرنگی چنین گازی فراوری می نمایند و از همین رو نباید در کنار سایر میوه ها قرار بگیرند.

6- نگهداری سیب در یخچال

سیب از آن دسته میوه هایی است که از خود گاز اتیلن فراوری می نماید، پس باید آن را به صورت جداگانه در یک کیسه پلاستیکی بریزید و در کشوی یخچال قرار دهید. درب پلاستیک را فقط در حدی باز بگذارید که گاز بتواند تا حدی از کیسه پلاستیکی خارج گردد.

7- گلابی باید در فضایی با رطوبت پایین نگهداری گردد

گلابی میوه ای است که خیلی زود نرم و خراب می گردد و مدت ماندگاری آن در برترین شرایط معمولاً یک تا دو هفته است. برای نگهداری گلابی بهتر است آن را تا زمانی که تازه است، مصرف کنید. بهتر است گلابی را قبل از قرار دادن در یخچال کاملاً خشک کنید. سپس آن را در کشور یخچال که رطوبت پایین تری دارد، قرار دهید. بهتر است هر زمان که قصد خوردن گلابی را دارید، آن را بشویید و میل کنید.

8- کدو تنبل را در فضای بیرون نگهداری کنید

کدو تنبل یکی از میوه های مفید پاییزی است که در دمای اتاق به خوبی قابل نگهداری است. اما اگر در پی راهی برای افزایش ماندگاری کدو تنبل هستید، پیشنهاد می گردد آن را خرد کنید و در کیسه های زیپ دار بریزید و برای چندین ماه در فریزر بگذارید.

9- موز را در یک مکان تاریک و خنک قرار دهید

خیلی از ما تصور می کنیم که موز باید در یخچال نگهداری گردد تا دیرتر خراب گردد، اما برترین مکان برای نگهداری موز قرار دادن آن در یک جای تاریک و خنک است. از طرف دیگر موز نباید در کنار سایر میوه ها و سبزیجات قرار بگیرد، زیرا موجب خراب شدن و نرم شدن سایر میوه ها می گردد.

شستن موز موجب می گردد تا در کمتری از یک روز سیاه گردد، بنابراین هیچگاه موز را نشویید و در یخچال قرار ندهید. بهتر است در زمان مصرف موز آن را با آب سرد بشویید و سپس خشک کنید و بعد مصرف نمایید.

10- آووکادو را در ظرف درب دار و در یخچال نگهداری کنید

اگر آووکادویی که خریداری نموده اید، هنوز به طور کامل نرسیده و باید نرم گردد، بهتر است آن را روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید، در غیر این صورت برترین مکان برای نگهداری این میوه مفید یخچال است. بعد از برش دادن آووکادو معمولاً تکه دیگر آن خیلی زود سیاه می گردد.

برای جلوگیری از این مشکل نباید بعد از برش دادن آووکادو هسته آن را جدا کنید. استفاده از مقداری آب لیمو ترش تازه روی بخش برش خورده آووکادو از سیاه شدن آن جلوگیری می نماید. سپس میوه را در یک ظرف بگذارید و در یخچال قرار دهید. برای افزایش ماندگاری میوه نیز می توانید آن را خرد کنید و در فریز کنید.

11- میوه های برش داده شده را در ظرف در بسته قرار دهید

اگر در پی نکاتی برای نگهداری میوه های پاییزه برش خورده هستید، باید بدانید که این میوه به هیچ عنوان نباید در معرض هوا قرار بگیرند. بعد از برش دادن میوه باید آن را در ظرف در بسته قرار دهید. سپس می توانید میوه را تا حدود 5 روز به همین حالت نگهداری کنید. بهتر است میوه های برش خورده هر چه سریع تر مصرف شوند تا طعم و مزه آن ها تغییر نکند و باکتری ها موجب آلوده شدن و فساد میوه نشوند.

12- در پی آموزش خشک کردن میوه های پاییز باشید

روش بعدی برای نگهداری میوه های فصل پاییز است. اگر حجم میوه هایی که خریداری نموده اید، زیاد است و نگران خراب شدن میوه ها هستید، بهتر است بخشی از آن ها را خشک کنید. خشک کردن میوه یک روش مؤثر است که می تواند به افزایش ماندگاری میوه ها یاری کند.

برای خشک کردن میوه ها می توانید آن ها را به صورت ورقه ای برش بزنید و داخل سینی بچینید و برای چند روز در معرض نور آفتاب یا باد پنکه قرار دهید. استفاده از دستگاه میوه خشک کن و بعلاوه فر نیز ایده مناسبی برای خشک کردن میوه های پاییزه است. اگر هوا سرد شده و شوفاژ و بخاری ها را روشن نموده اید، می توانید به راحتی میوه ها را در سینی بچینید و سینی را روی شوفاژ یا بخاری با دمای کم قرار دهید تا به آرامی خشک شوند.

13- برای نگهداری میوه به نیازی به کیسه فریزر نیست

به یکی از پرطرفدارترین میوه های پاییزی است که باید در یخچال نگهداری گردد. بهتر است میوه به را در کنای میوه هایی مثل سیب و گلابی قرار ندهید تا ماندگاری میوه افزایش پیدا کند. به یاد داشته باشید که اگر به شما هنوز سبز و نارس است، می توانید برای چند روز آن را در پیشخوان آشپزخانه بگذارید تا کاملا زرد و رسیده گردد.

14- پرتقال را در یخچال نگهداری کنید

پرتقال از آن دسته از میوه هایی است که باید از همان ابتدا در یخچال نگهداری گردد تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. قبل از قرار دادن پرتقال در یخچال ابتدا میوه های آسیب دیده و خراب را جدا کنید و سپس آن را در کشوی زیرین یخچال قرار دهید. اگر شما سالم و باکیفیت باشد، می توانید تا 1 ماه از آن در یخچال نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: برترین روش های نگهداری سیب زمینی خام و پخته

سوالات متداول

چه نکاتی برای نگهداری میوه های پاییزه اهمیت دارد؟

جدا کردن میوه های سالم و نرم، توجه به نحوه شستن میوه، قرار دادن میوه در مکان مناسب، جدا کردن میوه هایی که از خود گاز اتیلن فراوری می نمایند و بعلاوه خشک کردن میوه از نکات مهم برای نگهداری میوه های پاییزه هستند که باید به آن ها توجه داشته باشید.

انواع میوه های فصل پاییز کدم اند؟

میوه هایی مثل انار، انگور، خرمالو، پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، سیب، گلابی، ازگیل، زالزالک، لیمو شیرین، کیوی، گریپ فروت، پسته تازه، کدو حلوایی، شلغم، قره قاط، انجیر، زغال اخته، نارگیل، پشن فروت تنها بخشی از میوه های خوشمزه فصل پاییز محسوب می شوند.

منابع: themaytagstoreusa، hubbub

منبع: افق کوروش
انتشار: 7 مهر 1401 بروزرسانی: 7 مهر 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1091

به "14 روش نگهداری میوه های پاییزی برای مدت طولانی بدون فاسد شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 روش نگهداری میوه های پاییزی برای مدت طولانی بدون فاسد شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید