جزئیات افزایش حقوق و مزایای کارگران در سال 1401

به گزارش کیوسک خبری آشنا، همچنان که پیش از این وزیر کار وعده داده بود برای دستمزد کارگران خبر های خوشی در راه است، این وعده پایان محقق شد و حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده بیش از تورم معین شد تا کام کارگران در واپسین روز های سال شیرین گردد.

جزئیات افزایش حقوق و مزایای کارگران در سال 1401

به گزارش ایسنا، با توجه به تصویب افزایش 57.4 درصدی حداقل دستمزد در نشست امروز شورای عالی کار و رسیدن آن به چهار میلیون و 179 هم هزار تومان مبلغ دستمزد روزانه و حق اولاد کارگران معین شد.

از ابتدای سال آینده حداقل مزد روزانه برای کلیه کارگران مشمول قانون کار اعم از قرارداد دایم یا موقت، 139 هزار و 299 تومان معین شد. این اندازه قبلاً 88 هزار و 500 تومان بود.

پایه سنوات نیز برای کارگرانی که حداقل یک سال سابقه کار داشته باشند، 210 هزار تومان معین شد.

اندازه افزایش سایر سطوح مزدی که تا پیش از این 26 درصد مزد مبنا یا مزد ثابت بود با تصمیم شورای عالی کار به 38 درصد افزایش رسید که می توان از آن به عنوان مصوبه مهم شورا یاد کرد. این بند مختص کارگرانی است که مشمول طرح طبقه بندی مشاغل هستند.

بعلاوه حق اولاد برای کارگران دارای یک فرزند 417 هزار و 900 تومان و برای دو فرزند 835 هزار و 795 تومان شد. مبلغ حق اولاد، سه برابر مزد روزانه است.

مبلغ یاری هزینه مسکن که پیش از این 450 هزار تومان بود با مصوبه امروز شورای عالی کار به 650 هزار تومان و بن خواربار از 600 هزار تومان به 850 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

گفتنی است که حق مسکن تنها آیتم بسته مزد کارگران به شمار می رود که برای اجرا باید به تصویب هیأت وزیران برسد.

حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست دستمزد شورای عالی کار اظهار کرد: جلسه بیش از 14 ساعت به طول انجامید که نمایندگان جامعه کارگری و کارفرمایی به جمع بندی رسیدند و حداقل مزد ماهانه 57.4 افزایش پیدا کرد و رشد خوبی را در دستمزد کارگران برای سال آینده داشتیم.

وی با بیان اینکه قدرت خرید مطلق کارگران 9 درصد بیش از تورم خواهد بود، اضافه کرد: عمده افزایش روی حداقل مزد بر مبنای کسورات است و برای تقویت مستمری کارگران اتفاق خوبی افتاد.

به گفته وزیر کار با افزایش دریافتی کارگران دو اتفاق در بخش فراوری خواهد افتاد: یکی بهره وری فراوری افزایش پیدا خواهد نمود و کارگران انگیزه بیشتری برای کار خواهند داشت و دیگری، با افزایش قدرت، تقاضای موثر در اقتصاد هم بیشتر خواهد شد که به رونق فراوری یاری خواهد نمود.

با توجه به معین حداقل حقوق و دستمزد و مزایای جانبی و سایر سطوح مزدی در نشست امروز، پرونده مزد 1401 در نهایت دقت و با جمع بندی کامل پیش از خاتمه سال بسته شد و همچنان که وزیر کار وعده داده بود برای دستمزد کارگران خبر های خوشی در راه است، این رخ داد تا کام کارگران در واپسین روز های سال شیرین گردد.

دریافتی کارگران در سال 1401 با افزایش 57.4 درصدی حداقل مزد و محاسبه مبلغ حق مسکن، بن خواربار، حق اولاد و سایر سطوح مزدی و سنوات به 6 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

به گزارش ایسنا، شورای عالی کار اسفند ماه سال گذشته حداقل دستمزد کارگران را با افزایش 39 درصدی به دو میلیون و 655 هزار تومان افزایش داد که با مصوبه امروز، کوشش و اهتمام بسیار وزیر کار و معاون روابط کار و همراهی و همدلی و مساعدت نمایندگان کارفرمایی و کارگری این درصد در پایه افزایش قابل توجهی پیدا کرد و بیش از نرخ تورم لحاظ شد تا عیدی بزرگ دولت سیزدهم به کارگران شریف و نجیب ایران در سال پیش رو باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 986

به "جزئیات افزایش حقوق و مزایای کارگران در سال 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات افزایش حقوق و مزایای کارگران در سال 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید