دلیل لکه های سفید روی ناخن چیست؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، جام جم/ لوکونیشیا اصطلاحی است که برای اشاره به بروز لکه های سفیدروی ناخن های انگشتان دست یا پا بیان می شود. این لکه های سفید ممکن است نقطه ای یا رگه ای باشند. از جمله علل احتمالی ایجاد این لکه ها می توان به این موارد اشاره کرد:

دلیل لکه های سفید روی ناخن چیست؟

واکنش های آلرژیک: حساسیت به ماده به خصوصی در لاک ناخن یا لاک پاک کن می تواند سبب بروز لوکونیشیا شده و ناخن هایتان را لکه دار کند. انجام مرتب مانیکور و پدیکور و نیز استفاده از ناخن های کاشت ژل یا اکریلیک هم بعضا به بستر ناخن ها آسیب وارد کرده و موجب لوکونیشیا می شود.

قارچ: اونیکومایکوزیس سطحی سفید قارچ ناخن رایجی است که روی ناخن های پا پدیدار می شود. از علائم اولیه این عفونت قارچی، مشاهده چند لکه سفید کوچک روی ناخن هاست. اما این عفونت گاهی رشد کرده و به بستر ناخن هم گسترش پیدا می کند.

صدمه به ناخن ها: لکه های سفید روی ناخن ها در مواردی بر اثر صدماتی مثل ضربه و آسیب به بستر ناخن ایجاد می شوند. مثلا ممکن است دست تان لای در مانده باشد یا با جسمی به ناخن تان ضربه وارد کرده باشید. اما از آنجا که معمولا چنین اتفاقاتی را با بی خیالی رد می کنیم، متوجه نمی شویم علت لکه های سفید روی ناخن های مان بوده اند. خصوصا این که نتیجه حاصل از ضربه شاید هفته ها بعد روی ناخن هایمان پدیدار شود. این را هم بدانید که مانیکور مکرر نیز می تواند عارضه ساز باشد، زیرا فشار وارده به ناخن ها حین مانیکور، گاهی به بستر ناخن صدمه می زند.

کمبود مواد معدنی: کمبود زینک و کلسیم در ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها مؤثر است.

علل کمتر رایج: ازجمله علل احتمالی نادر می توان به بیماری های قلبی، نارسایی کلیوی، پسوریازیس، اگزما، ذات الریه و مسمومیت با آرسنیک اشاره کرد.

شاید بپرسید در مورد این لکه های سفید چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟ اگر دیدید این لکه های سفید روی ناخن هایتان از بین نمی فرایند یا در حال بدتر شدن هستند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 120

به "دلیل لکه های سفید روی ناخن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل لکه های سفید روی ناخن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید