دولت مکلف به واکسینه رایگان تمام ایرانیان است ، بخش خصوصی باید واکسن خریداری شده را به وزارت بهداشت بفروشد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، سخنگوی دولت با اشاره به رایگان بودن واکسیناسیون در کشور، گفت: واردات واکسن تحت نظارت سازمان غذا و دارو انجام خواهد شد، بدون تایید این معاونت هر گونه اقدام برای واردات واکسن ممنوع است.

دولت مکلف به واکسینه رایگان تمام ایرانیان است ، بخش خصوصی باید واکسن خریداری شده را به وزارت بهداشت بفروشد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرنگاران، علی ربیعی، سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص برنامه دولت برای ساماندهی ورود بخش خصوصی به مقوله واردات واکسن و جلوگیری از ایجاد هرج و مرج و توزیع مناسب آن در بین مردم گفت: در وهله اول تاکید می کنم دولت خود را مکلف می داند تا همه ایرانیان بتوانند به صورت رایگان واکسینه شوند و در کنار این تکلیف برای این موضوع برنامه ریزی نموده است.

*هرگونه واردات واکسن بدون تایید سازمان غذا و دارو ممنوع است

وی ادامه داد: از این رو واکسیناسیون رایگان برنامه خدشه ناپذیر دولت است و در خصوص واردات بخش خصوصی نیز باید گفت اولاً همه واردات واکسن تحت نظارت سازمان غذا و دارو انجام خواهد شد و پس از کسب استاندارد و موافقت این سازمان مجوز ورود به کشور را می یابد، بر همین اساس بدون تایید این معاونت هر گونه اقدام برای واردات واکسن ممنوع است.

ربیعی با تاکید بر اینکه به نظرشخص بنده اجازه واردات به بخش خصوصی تصمیمی هوشمندانه و صحیح است، گفت: بر اساس این تصمیم استفاده از همه ظرفیت های کشور در همه نهادها اعم از بخش خصوصی و دولتی فراهم می گردد درست مثل فراوری واکسن که اجازه ورود به بخش خصوصی هم داده شد.

سخنگوی دولت توضیح داد: از طرف دیگر اگر مجوز واردات به بخش خصوصی داده نمی شد همیشه این ذهنیت وجود داشت که دولت مانع واردات واکسن توسط بخش خصوصی است و به تبع آن فراوانی واکسن در بازار شده است.

*بخش خصوصی موظف است واکسن خریداری شده را به وزارت بهداشت بفروشد/ واکسیناسیون تحت نظر این وزارت خانه انجام می گردد

وی در خصوص شیوه واکسیناسیون و مدیریت دولت در این فرایند و تصمیمات گرفته شده، گفت: در خصوص واردات واکسن در بخش خصوصی دو گروه اصلی وجود دارد گروه یک بخش خصوصی که با ارز ترجیحی می توانند واکسن وارد نمایند و در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند که این وزارتخانه مطابق سند واکسیناسیون موجود به صورت رایگان واکسن به مردم ارائه دهد یعنی دولت واکسن وارد شده را از بخش خصوصی خریداری می نماید و در اختیار مردم قرار می دهد که به این ترتیب امکان و ابزار بخش خصوصی برای واردات واکسن به یاری دولت خواهد آمد.

*اتاق بازرگانی واکسیناسیون کارمندان خود را رایگان و با نظارت وزارت بهداشت انجام می دهد

ربیعی گروه دوم از بخش خصوصی که مجوز واردات واکسن خواهند یافت را گروهی مانند اتاق بازرگانی دانست و گفت: بر این اساس صاحبان صنایع، شرکت ها و موسسات برای واکسیناسیون کارگران و افراد تحت پوشش خود می توانند اقدام به واردات واکسن نمایند اما واکسیناسیون آن تحت نظارت وزارت بهداشت و به طور رایگان در اختیار کارکنان و کارگران قرار می گیرد.

سخنگوی دولت نگرانی اصلی ستاد کرونا و رئیس جمهور را موضوع تسریع در واردات واکسن دانست و یادآور شد: دولت همه کوشش خود را معطوف نموده که واکسیناسیون رایگان هر چه زودتر برای همه ایرانیان انجام گردد.

وی تاکید نمود: ارائه خدمات سلامت بدون تبعیض و حتی با تبعیض مثبت باید به سمت گروه های هدف انجام گردد که اساسا اقشار ضعیف مالی که در اولویت تزریق واکسن باشند، انجام خواهد شد. از قبیل عزیزان شاغل در خدمات شهرداری که شریف ترین اقشار اجتماعی هستند.

ربیعی در سرانجام خاطر نشان کرد: اساسا بحث عدالت سلامت برای دولت جدی است و براساس مبنای طرح سلامت که بیمه پایه را رایگان کردیم و در دسترس همگان قرار دادیم در خصوص واکسیناسیون نیز روال همین است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 558

به "دولت مکلف به واکسینه رایگان تمام ایرانیان است ، بخش خصوصی باید واکسن خریداری شده را به وزارت بهداشت بفروشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت مکلف به واکسینه رایگان تمام ایرانیان است ، بخش خصوصی باید واکسن خریداری شده را به وزارت بهداشت بفروشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید