رئیس اتاق مشترک ایران و چین: تدوین نقشه راه بلندمدت در روابط تهران پکن طبیعی است

به گزارش کیوسک خبری آشنا، رئیس اتاق مشترک ایران و چین اقتصادهای دو کشور را مکمل هم بیان کرد و گفت: تدوین برنامه و نقشه راه برای روابط دو کشور طبیعی است، این هم طبیعی است که بخش مهمی از این نقشه درباره مواد خام و زیرساخت ها باشد.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین: تدوین نقشه راه بلندمدت در روابط تهران پکن طبیعی است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مجیدرضا حریری روز شنبه در نشست مرکز تحقیقات راهبردی با موضوع تصویب برنامه 25ساله همکاری های مشترک ایران و چین گفت: روابط تجاری ایران و چین، به خاطر برجام کاهش نیافت بلکه کاهش قیمت نفت موجب افت مبادلات تجاری دو کشور شد. مسئله انرژی محور اصلی روابط دو کشور است این هم فقط در روابط ایران و چین نیست بلکه بسیاری از کشورهاست.

وی با بیان اینکه چین شریک نخست تجاری ایران طی یک دهه گذشته بوده است، گفت: چین دومین اقتصاد عظیم جهان است و در آینده ای نزدیک به قدرتمندترین اقتصاد جهان تبدیل می شود ولی در حوزه تئوری تعداد کسانی که در کشور به چین و قدرت این کشور فکر می نمایند، اندک است در حالی که کارشناسان سایر کشورهایی که روابطشان با ما کمتر از چین است، خیلی بیشتر است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین ادامه داد: وقتی به چین می رویم حداقل شصت، هفتاد نفر در وزارت بازرگانی، وزارت امور خارجه، حزب کمونیست و... به فارسی صحبت می نمایند و به مسائل مهم ایران آشنا و نزدیک هستند در حالی به عکس این موضوع وجود ندارد.

حریری گفت: وقتی شی جین پینگ در ژانویه 2016 به ایران آمد، درباره این سند توافق شد. از حدود یک سال و اندی پیش مجدداً اقداماتی برای تدوین سند همکاری های مشترک 25ساله شروع شد. این اقدامات نگاهی بلندمدت و در ابعاد مختلف اعم از نظامی، امنیتی، سیاسی، منطقه ای، بین المللی، فرهنگی و مالی و... است.

وی با بیان اینکه از زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی تا به امروز مدل های مختلف دولت سیاسی را در ایران داشتیم، اعلام نمود: در همه این دولت ها، چین از شرکای اول تجاری ایران بوده است. فرض کنید انقلاب نشده بود. اگر می خواستیم شریک اول تجاری مان را انتخاب کنیم، این انتخاب چین بود.

این فعال مالی در تبیین علل این شرایط گفت: نوع اقتصاد ایران مبتنی بر فروش مواد خام به جهان است، چین هم خریدار این کالاهاست و همین مسئله موجب می شود دو کشور شریک اول تجاری همدیگر باشند.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین با بیان اینکه ارتباط سیاسی، امنیتی، فرهنگی و... ایران با روس ها بهتر از چین است، ابراز داشت: رکورد رابطه مالی ایران و روسیه، 2.2 میلیارد دلار بوده و هیچ وقت هم از این بهتر نشده است، به علت اینکه اقتصادهای دو کشور شبیه یکدیگر و رقیب یکدیگر هستند در حالی که اقتصاد ایران و چین، مکمل یکدیگر است.

حریری ادامه داد: از وقتی چین اصلاحات و توسعه مالی را در پیش گرفت، نگاه به ایران را هم دنبال کرد به طوری که آخرین کسی که قبل از انقلاب به ایران آمد، رهبر چین بود. در خاورمیانه کشورهایی مانند امارات و عربستان در اردوگاه غرب سیاسی هستند اما شرکای اول و دوم تجاری چین در منطقه عربستان و امارات هستند و عراق و ایران در رتبه های بعد قرار دارند.

به گزارش ایرنا، وی با بیان اینکه موضع گیری علیه چین در کشور، به سیاست داخلی بازمی شود، یادآور شد: ارتباط ما با چین طبیعی است پس طبیعی است نقشه راه برای برنامه بلندمدت بنویسیم، طبیعی هم است که شصت، هفتاد درصد این نقشه درباره مواد خام باشد و مابقی هم قاعدتاً توسعه زیرساخت ها است. چین در توسعه زیرساخت ها رتبه اول را دارد و ایران هم به شدت به اینها احتیاج دارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین اضافه نمود: عمر نهایی شدن این قرارداد به دولت دوازدهم نمی رسد ولی هرکسی در دولت باشد، محتوای مذاکرات با چین، همین مسائل است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 59

به "رئیس اتاق مشترک ایران و چین: تدوین نقشه راه بلندمدت در روابط تهران پکن طبیعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس اتاق مشترک ایران و چین: تدوین نقشه راه بلندمدت در روابط تهران پکن طبیعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید