فضاپیمای سرنشین دار اسپیس ایکس با گذر از یک خطر به ایستگاه فضایی رسید

به گزارش کیوسک خبری آشنا، پس از یک روز در راه بودن و پشت سر گذاشتن یک خطر برخورد، کپسول سرنشین دار دراگون اسپیس ایکس که فضانوردان ناسا، ژاپن و آژانس فضایی اروپا را راهی فضا کرده بود، ساعتی پیش به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد.

فضاپیمای سرنشین دار اسپیس ایکس با گذر از یک خطر به ایستگاه فضایی رسید

روز گذشته 4 فضانورد شامل روبرت شین کیمبرو (Robert Shane Kimbrough) و مگان مک آرتور (Megan McArthur) فضانوردان ناسا، آکیهیکو هوشیده (Akihiko Hoshide) فضانورد آژانس کاوش های هوافضای ژاپن و توماس پسکی (Thomas Pesquet) فرانسوی فضانورد آژانس فضایی اروپا طی مأموریت کرو-2 باکپسول سرنشین دار دراگون اسپیس ایکس از مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شدند.

در این پرواز برای نخستین بار از یک کپسول سرنشین دار بازیابی شده استفاده شد. کپسول اِندِور (Endeavour) که نام خود را از شاتل فضایی به همین نام گرفته است، نخستین بار در مأموریت پرتاب آزمایشی دمو-2 فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی بین المللی برده بود و این بار همان کپسول با 4 سرنشین راهی این آزمایشگاه مداری شد.

سرنشینان این پرواز حدود 23.5 ساعت در جهت بودند تا ضمن ارتقای مداری با سرعت حرکت ایستگاه فضایی بین المللی هماهنگ شوند و در نهایت در ساعت 05:08 صبح منطقه زمانی شرقی (13:38 به وقت تهران) به آن پیوستند. اما نکته قابل توجه در این جهت دیده شدن یک شیء ناشناخته در نزدیکی کپسول فضانوردان بود.

هنگامی که فضانوردان برای خواب آماده می شدند، کنترل کننده های زمینی مأموریت هشدار برخورد به یک زباله فضایی را اعلام کردند که در ساعت 13:43 منطقه زمانی شرقی (22:13 به وقت تهران) از پشت کپسول عبور می کرد.

با افزایش شمار پرتاب موشک ها و ماهواره ها به ویژه صورت های فلکی ماهواره ای مانند استارلینک و وان وب در مدار پایین زمین، بقایای ماهواره ای و زباله های فضایی به شکل فزاینده ای بیشتر می شوند و کارشناسان بارها نسبت به افزایش خطر برخورد این اجرام ابراز نگرانی کرده اند.

با این وجود هنوز دیدن جرمی که خطر برخورد با کپسول دراگون اسپیس ایکس با حدود 8.2 متر طول و 4 متر عرض را داشته باشد، غیرمنتظره است. با مشاهده یکی از این زباله های فضایی در پرواز، فضانوردان ضمن پوشیدن کلاه و لباس های فضایی خود و استقرار کامل روی صندلی به حالت آماده باش درآمدند.

اگرچه از دید فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی این جرم با کپسول دراگون فاصله داشت و مانور ویژه ای برای دور شدن از آن درنظر گرفته نشد اما با توجه به عدم قطعیت در جهت آن، قرار داشتن در پوشش فضایی مخصوص، در صورت برخورد محافظت بیشتری را برای فضانوردان فراهم می کرد. در نهایت این جرم فضایی از نزدیک ترین فاصله با کپسول دراگون که حدود 45 کیلومتر بود گذشت و فضانوردان دوباره برای خواب آماده شدند.

با سرانجام این جهت، کپسول اندور (تلاش) دراگون به محل اتصال جلویی ماژول هارمونی (Harmoney) پیوست. این سکوی اتصال پیش از این در اختیار کپسول سرنشین دار تاب آوری (Resilience) از مأموریت کرو-1 قرار داشت اما در هفته های گذشته این کپسول با یک جابه جایی جالب محل اتصال خود به ایستگاه فضایی بین المللی را تغییر داد و به بالای ماژول هارمونی رفت.

با رسیدن 4 فضانورد مأموریت کرو-2 به ایستگاه فضایی بین المللی این آزمایشگاه مداری به طور موقت 11 خدمه خواهد داشت که یکی از شلوغ ترین زمان ها در طول مأموریت بیست ساله آن خواهد بود. رکورد بیشترین تعداد فضانوردان در ایستگاه فضایی در سال 2009 و زمانی زده شد که 13 فضانورد هم زمان در آن حضور داشتند.

عکس کاور: نمایی متفاوت از متصل شدن کپسول سرنشین دار دراگون اندور اسپیس ایکس به بخش جلویی ماژول هارمونی ایستگاه فضایی بین المللی

Credit: NASA

منابع: NASA, NY Times

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 573

به "فضاپیمای سرنشین دار اسپیس ایکس با گذر از یک خطر به ایستگاه فضایی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای سرنشین دار اسپیس ایکس با گذر از یک خطر به ایستگاه فضایی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید