نباید دنبال نتیجه بود

به گزارش کیوسک خبری آشنا، تحقق رویا یک شبه حاصل نمی گردد؛ این امر قطعا مقدماتی می خواهد و برای تیم ملی والیبال ایران که در پی رویای سکو در المپیک است این مقدمه در واقع لیگ ملت های والیبال است.

نباید دنبال نتیجه بود

به گزارش خبرنگاران ، به فاصله چند روز مانده به آغاز دوره تازه لیگ ملت های والیبال با بهروز عطایی سرمربی تیم ملی جوانان در رابطه با این رقابت ها و شرایط تیم ملی والیبال ایران همکلام شدیم.

ساز و کار برگزاری این دوره از لیگ ملت ها گویا تغییر نموده است.

بله. در مجموع نحوه برگزاری رقابت لیگ ملت های والیبال به گونه ای است که بیشتر شبیه به رقابت های جام جهانی به نظر می رسد. در واقع این رقابت ها کارزاری درست برای تدارک تماشا تیم ها قبل از المپیک است.

اما همه تیم ها فقط برای بازی های تدارکاتی گام به این رقابت ها نمی گذارند و اهداف دیگری هم دارند.

بله، بعضی تیم ها دیدگاه دیگری به این رقابت ها دارند و با تمام قدرت گام به میدان می گذارند. در دوره اخیر قهرمان المپیک، قهرمان لیگ ملت های والیبال هم شد. این نشان می دهد که تیم ها با استراتژی های مختلف وارد این رقابت ها می شوند.

در رابطه با آلکنو چه نظری دارید، او می تواند تیم ملی را به اهدافش برساند؟

ولادیمیر آلکنو مدت زیادی نیست که در تیم ملی والیبال ایران کار خود را آغاز نموده و فرصت زیادی در اختیار نداشت ولی تمرکز زیادی روی موضوع عملکرد تیم ملی و بازیکنان دارد. او اهداف خاصی را مدنظر دارد و می خواهد به آنها برسد. من گمان نمی کنم که آلکنو در لیگ ملت های والیبال در پی نتیجه گیری باشد و بیشتر در پی این است که ترکیب واقعی را پیدا کند. البته او نیم نگاهی به عملکرد نتیجه گرایانه خواهد داشت.

پس به نظر شما تیم ملی والیبال ایران در پی نتیجه گیری است؟

تیم ملی والیبال ایران در این دوره از رقابت ها به هر دو بُعد (آمادگی و نتیجه گیری) نگاه خواهد نمود. این تیم بیشتر می خواهد آمادگی لازم را برای حضور در المپیک به دست بیاورد. در این رقابت ها هر تیم 15 مسابقه انجام می دهد و مربیان یک نگرشی پیدا می نمایند که بر اساس آن به برترین شناخت ترکیبی جهت حضور در المپیک می رسند. رسیدن به جمع بندی نهایی جهت حضور در المپیک بسیار مهم است.

تیم ملی دوره گذشته به مقام ششم رسید. در این دوره پیش بینی شما چیست؟

نظر من این است که تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت های والیبال نباید دنبال نتیجه گیری باشد. تیم اگر دنبال نتیجه باشد این موضوع می تواند منجر به فرسودگی بازیکنان گردد. دنبال نتیجه بودن باعث می گردد فشار بر روی چهار، پنج بازیکن زیاد باشد و برای المپیک مسائل جسمانی و البته بی انگیزگی پیش می آید.

با این اوصاف نتیجه نگرفتن در لیگ ملت ها اصلا اهمیتی ندارد، درست است؟

تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت ها چهارم یا پنجم بگردد اما در المپیک ضعیف ظاهر گردد پیروز عمل ننموده ایم. فشار و نگرش مبنی بر نتیجه گیری در لیگ ملت ها چیزی جز بار روانی منفی برای بازیکنان در پی نخواهد داشت. فدراسیون والیبال برای المپیک، آرمانی را تعریف نموده است که حضور در جمع چهار تیم برتر المپیک است. تیم ایران با همین تیم های حاضر در لیگ ملت ها در المپیک هم بازی دارد و باید در همین رقابت ها راه چگونه بردن این تیم ها را یاد بگیرد.

گویا قرار است تغییراتی اساسی در نحوه برگزاری لیگ ملت ها به وجود بیاید و حتی شاید کلا از جدول رقابت های بین المللی والیبال در سال های آینده حذف گردد. نظر شما چیست؟

یکی از عظیم ترین ضعف های والیبال جهان این است که تعداد مسابقات ورزشی هیچ رشته ورزشی به مقدار والیبال نیست. شما در بسکتبال این حجم از مسابقات را نمی بینید. در هندبال، فوتبال و رشته های دیگر هم چنین چیزی حاکم نیست. اما والیبال هر سال رقابت لیگ ملت های والیبال را دارد و دو سال یک بار هم رقابت های جهانی برگزار می گردد. در کنار آن شاهد رقابت های المپیک و قاره ای والیبال هم هستیم. جام جهانی هم که جای خود دارد. با یک رشته ای روبرو هستیم که مدام برای آن مسابقات متعدد و سنگین در طول سال برگزار می گردد. اگر به تعداد بازی های ملی بازیکنان والیبال هم نگاه کنید متوجه این موضوع می شوید. ورزشکار هیچ رشته ای به مقدار والیبالیست ها بازی ملی ندارد. این موضوع تعدد مسابقات خودش بار روانی و جسمانی ایجاد می نماید. به همین علت است که لیگ ملت های والیبال کم اهمیت تر از مسابقاتی نظیر جام جهانی به تعداد می رود. در این رقابت ها تیم ها با ترکیب اصلی نمی آیند و با بازیکنان ذخیره خود بازی می نمایند. این رقابت ها بیشتر نگاه تجاری دارد تا نگاه فنی و ارزش گذاری بازیکنان. من گمان می کنم تغییراتی اساسی در رابطه با نحوه برگزاری رقابت های لیگ ملت های والیبال اتفاق خواهد افتاد.

گفت و گو از: هیلدا حسینی خواه / خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 677

به "نباید دنبال نتیجه بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید دنبال نتیجه بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید