چگونه متوجه شویم در معرض پوکی استخوان هستیم؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، قدرت استخوان های بدن ما را 2 عامل اصلی تراکم استخوان و کیفیت استخوان معین می نماید. پوکی استخوان یک بیماری عمومی استخوان است که با توده استخوانی پایین و تخریب زیرساخت بافت استخوانی و متعاقبا افزایش شکنندگی و مستعد شدن به شکستگی همراه است. تشخیص پوکی استخوان با استفاده از سنجش تراکم استخوانی صورت می گیرد.

چگونه متوجه شویم در معرض پوکی استخوان هستیم؟

به گزارش خبرنگاران، خطر ابتلا به پوکی استخوان با بالا رفتن سن افزایش می یابد. مطالعات نشان می دهد، در سن 60 سالگی نیمی از خانم های سفید پوست دچار کاهش توده استخوانی یا پوکی استخوان هستند. هزینه های بالایی که پوکی استخوان به جامعه و افراد تحمیل می نماید، باعث ایجاد چالش در سلامت عمومی می گردد به خصوص که بیشتر بیماران با مبتلا شدن به پوکی استخوان تحت درمان قرار نمی گیرند.

شکستگی مهم ترین عارضه پوکی استخوان در سنین بالا است. شکستگی ناشی از پوکی استخوان با صدمات ناچیز مانند افتادن از حالت ایستاده نیز رخ می دهد. شکستگی مهره ای می تواند بدون افتادن یا آسیب خاص، حتی طی فعالیت های معمول روزانه رخ دهد. شکستگی های مرتبط با پوکی استخوان اغلب منجر به درد، ناتوانی و کاهش کیفیت زندگی می گردد. شکستگی لگن از جدی ترین عواقب پوکی استخوان است که در موارد زیادی منجر به از دست رفتن استقلال فرد و سال های مفید زندگی می گردد. انجام معاینه بالینی و گرفتن توضیح حال و آنالیز عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان در تمامی خانم های 50 بالای سال و مردان بالای 70 سال توصیه می گردد.

چگونه متوجه شویم در معرض پوکی استخوان هستیم؟

- اگر بالای 50 سال هستید و سابقه شکستگی بویژه در لگن و مهره های گردن را دارید برای آنالیز تراکم استخوان و ارزیابی احتیاج به درمان، به پزشک مراجعه کنید.

- اگر سیگار مصرف می کنید و بالای 50 سال هستید، برای ارزیابی خطر شکستگی به پزشک مراجعه کنید.

- اگر بالای 50 سال هستید و سابقه یائسگی زودرس (زودتر از 45 سال) و درمان نشده دارید، برای آنالیز تراکم استخوان و ارزیابی احتیاج به درمان به پزشک مراجعه کنید.

- اگر والدین مبتلا به پوکی استخوان دارید و بالای 50 سال هستند، برای ارزیابی خطر شکستگی به پزشک مراجعه کنید.

- اگر در حال حاضر یا گذشته به مدت بیش از 3 ماه از داروهای کورتونی استفاده نموده اید، برای آنالیز تراکم استخوان و ارزیابی احتیاج به درمان، به پزشک مراجعه کنید.

- اگر مبتلا به بیماری های زیر هستید برای آنالیز تراکم استخوان و ارزیابی احتیاج به درمان، باید به پزشک مراجعه کرد:

آرتریت روماتویید، دیابت نوع یک، کم کاری تیروئید طولانی مدت و درمان نشده، کم کاری تخمدان یا یائسگی زودهنگام، سوء تغذیه یا سوء جذب مزمن و بیماری های مزمن کبد.

- اگر قد شما در مقایسه با گذشته 4 سانتی متر کوتاه شده است، برای ارزیابی خطر شکستگی به پزشک مراجعه کنید.

- اگر به مدت طولانی از الکل، داروهای ضد صرع و داروهای شیمی درمانی استفاده می کنید، برای آنالیز تراکم استخوان و ارزیابی احتیاج به درمان، به پزشک مراجعه کنید.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، بسیاری از عواملی که منجر به بروز پوکی استخوان می گردد قابل اصلاح است. می توان با اصلاح سبک زندگی از بروز پوکی استخوان پیشگیری کرد و یا در صورت ابتلا، عوارض آن از جمله شکستگی را کنترل کردد. تغییرات شیوه زندگی می تواند یکپارچگی و تعادل اسکلتی عضلانی را بهبود بخشد. اقداماتی نظیر داشتن تغذیه مناسب و انجام مداوم ورزش به حفظ قدرت استخوانی و جلوگیری از شکستگی های آینده می انجامد.

در صورت تجویز پزشک، مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D می تواند به بهبود شرایط استخوان ها یاری کند. بعلاوه برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و از بین بردن خطرات بالقوه مواجهه با شکستگی ضروری است از مصرف سیگار اجتناب نمود. این سبک زندگی استخوان سالم نه فقط در افراد مبتلا به کاهش توده استخوانی و بیماران مبتلا به پوکی استخوان، بلکه برای همه مهم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 800

به "چگونه متوجه شویم در معرض پوکی استخوان هستیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه متوجه شویم در معرض پوکی استخوان هستیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید