کاهش 21 درصدی واردات نفت چین از عربستان

به گزارش کیوسک خبری آشنا، آمار گمرکی نشان داد واردات نفت چین از عربستان سعودی در ماه مه 21.5 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت اما این کشور برای نهمین ماه متوالی همچنان بزرگترین صادرکننده نفت به چین ماند.

کاهش 21 درصدی واردات نفت چین از عربستان

به گزارش خبرنگاران، آمار منتشره از سوی اداره کل گمرک چین نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی به چین در ماه میلادی گذشته 7.2 میلیون تن معادل 1.69 میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با 6.47 میلیون تن در آوریل بالاتر اما در مقایسه با 9.16 میلیون تن در ماه مه سال 2020 پایینتر بود.

واردات چین از روسیه که دومین صادرکننده عظیم به این کشور بود، در ماه مه به 5.44 میلیون تن معادل 1.28 میلیون بشکه در روز رسید که 29.4 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال میلادی گذشته کاهش داشت.

کاهش واردات چین از این دو صادرکننده عظیم منطبق با کاهش سالانه 15 درصدی واردات نفت چین بوده است.

واردات نفت چین از عراق در ماه مه بر مبنای سالانه 35.6 درصد و از امارات متحده عربی 25 درصد کاهش یافت.

کاهش واردات چین نشانه آن است که احتمالا صادرات نفت ایران به این کشور نسبت به اوجی که اوایل سال میلادی جاری داشت، کمتر شده است. رویترز پیش از این از فروش مقدار بالایی نفت ایران به چین از اواخر سال 2020 خبر داده بود. آمار گمرکی چین از واردات نفت ایران برای نهمین ماه متوالی صفر ثبت شد.

آمار گمرکی چین نشان داد واردات از مالزی بر مبنای سالانه 3.6 درصد رشد نموده و به 1.04 میلیون تن رسیده است. معامله گران می گویند مالزی نقطه جابجایی و انتقال محموله های نفت ونزوئلاست.

آمار رسمی چین واردات نفت از ونزوئلا را از اکتبر سال 2019 صفر ثبت نموده است. شرکت CNPC که عظیمترین واردکننده نفت ونزوئلا به چین بود به علت نگرانی از تحریمهای آمریکا، بارگیری نفت این کشور آمریکای جنوبی را متوقف کرد. با این حال تحلیلگران می گویند نفت ونزوئلا پس از انتقال در آبهای مالزی، در پوشش بِلِند قیر مالزی به چین ارسال می گردد.

بر اساس گزارش رویترز، واردات نفت چین از آمریکا به 1.07 میلیون تن رسید که تقریبا دو برابر (95.3 درصد) سطح مدت مشابه سال گذشته بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 686

به "کاهش 21 درصدی واردات نفت چین از عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 21 درصدی واردات نفت چین از عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید