4 علامت کمبود کربوهیدرات در بدن

به گزارش کیوسک خبری آشنا، نخوردن کربوهیدرات کافی می تواند اثرات فیزیکی داشته باشد. هیچ علت خوبی برای کاهش یا حذف کربوهیدرات از رژیم غذایی شما وجود ندارد. اگر به مقدار کافی کربوهیدرات مصرف نکنید ممکن است دچار مه مغزی و از دست دادن عضلات شوید.

4 علامت کمبود کربوهیدرات در بدن

به گزارش خبرنگاران به نقل از اینسایدر، کربوهیدرات ها یکی از سه عنصر اصلی در کنار چربی و پروتئین هستند که همه غذا های ما را تشکیل می دهند. کربوهیدرات ها در مقادیر مختلف در مواد غذایی از ماکارونی و نان گرفته تا جو و موز یافت می شوند.

اغلب تصور می گردد که کاهش کربوهیدرات ها راهی برای کاهش وزن است، اما واقعیت غیر از این است این موضوع تنها یک افسانه است و فقدان کربوهیدرات در رژیم غذایی می تواند به سلامت شما آسیب برساند.

محدود کردن مصرف غذا های بسیار فرآوری شده مانند کوکی ها و چیپس معمولا مفید است، اما علت خوبی برای کاهش یا حذف کربوهیدرات ها از رژیم غذایی شما وجود ندارد.

احتیاج های غذایی از فردی تا فرد دیگر فرق دارد، اما دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها توصیه می نماید که در نیمی از بشقاب خود را میوه ها و سبزیجات را قرار دهند که عمدتا از کربوهیدرات ها تشکیل شده اند.

کربوهیدرات ها باید 75 درصد از کل غذای مصرفی یک فرد را بر حسب حجم تشکیل دهند. کارشناسان توصیه می نمایند که کربوهیدرات های خود را از سبزیجات و میوه ها به جای منابع شیرین یا تصفیه شده دریافت کنید. کربوهیدرات ها منبع اولیه سوخت هستند که به عضلات و مغز ما انرژی لازم برای حرکت و تفکر را می دهد.

علائم فیزیکی از جمله خستگی، مه مغزی و مسائل در ریکاوری پس از ورزش می توانند نشان دهند که شما به مقدار کافی کربوهیدرات نمی خورید.

در ادامه به 4 نشانه ای می پردازیم که نشان می دهد به مقدار کافی کربوهیدرات نمی خورید:

1- کمبود انرژی

کربوهیدرات ها منبع اصلی سوخت بدن هستند بنابراین، اگر مصرف کربوهیدرات خود را به اندازه قابل توجهی کاهش دهید احتمالا متوجه کاهش سطح انرژی خود نیز خواهید شد. بدن ما می تواند از منابع دیگر سوخت (مانند چربی) استفاده کند اگرچه کربوهیدرات ها می توانند منبع انرژی سریع تری برای ما فراهم نمایند تا بتوانیم عملکرد مطلوبی را هم از نظر شناختی و هم از نظر فیزیکی داشته باشیم.

2- مه مغزی

مغز برای عملکرد مطلوب به گلوکز احتیاج دارد که از کربوهیدرات ها تجزیه می گردد. بنابراین، هنگامی که به مقدار کافی کربوهیدرات مصرف نکرده اید ممکن است در شرایط بدی از نظر خلق و خو قرار بگیرید و برای تمرکز کوشش کنید. مصرف کربوهیدرات ها در کنار پروتئین به حمایت از فراوری تریپتوفان یاری می نماید که سپس به سروتونین تبدیل می گردد که به هورمون شادی نیز معروف است. کربوهیدرات های خود را بیش تر از غلات کامل، میوه ها و سبزیجات دریافت کنید، زیرا فیبر و مواد مغذی ضروری برای حمایت از سلامت کلی و سلامت روانی را فراهم می نمایند.

3- انرژی کم تر برای تمرین

بدن کربوهیدرات ها را به صورت گلیکوژن در کبد و ماهیچه ها ذخیره می نماید که برای انرژی استفاده می شوند و بنابراین، برای ورزش کردن چه دویدن چه دوچرخه سواری چه ورزش در باشگاه مفید است.

خوردن کربوهیدرات کافی برای افرادی که تمرینات با شدت بالا مانند تمرینات تناوبی با شدت بالا یا کراس فیت (خوردن کربوهیدرات کافی برای افرادی که تمرینات با شدت بالا مانند تمرینات تناوبی با شدت بالا) بسیار مهم است.

اگر به مقدار کافی کربوهیدرات مصرف نکرده باشید عملکرد شما به سقف خواهد رسید و ممکن است از در معرض خطر از دست دادن عضله قرار گیرید و یا دچار بدن درد و سردرد شوید به گونه ای که بخواهید دائما روی زمین دراز بکشید.

4- مشکل در ریکاوری پس از تمرین ورزشی

کربوهیدرات ها نه تنها برای تقویت ورزش مفید هستند بلکه به ریکاوری بعد از تمرین یاری می نمایند. بعد از ورزش، بدن ما باید ذخایر گلیکوژن خود را که در طول تمرین تخلیه شده است دوباره پر کند بنابراین توصیه می گردد برای حمایت از ریکاوری، کربوهیدرات ها را در کنار پروتئین مصرف کنید که به شما امکان می دهد پیش از تمرین بعدی خود برترین حالت را داشته باشید.

اگر بدن شما به طور موثر ریکاوری نمی نماید ممکن است بعد از تمرین مدت طولانی تری درد عضلانی داشته باشید در مرحله بعدی که وارد باشگاه می شوید انرژی کمتری و پیشرفت کُندتری داشته باشید.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1047

به "4 علامت کمبود کربوهیدرات در بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 علامت کمبود کربوهیدرات در بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید