ایلان ماسک هشدار داد: هر چه سریع تر جلوی این تهدید بزرگ را بگیرید!

به گزارش کیوسک خبری آشنا، پیشرفت هوش مصنوعی پدیده این روز های دنیای فناوری شده و در عین حال بسیاری از بزرگان عرصه فناوری را عمیقا نگران نموده است.

ایلان ماسک هشدار داد: هر چه سریع تر جلوی این تهدید بزرگ را بگیرید!

گروهی از پژوهشگران به نام در کنار شخصیت های مشهور دنیای فناوری چون ایلان ماسک با انتشار نامه ای سرگشاده از تمام آزمایشگاه های هوش مصنوعی در سراسر دنیا درخواست کردند تا کار توسعه سیستم های بزرگ هوش مصنوعی را به حالت تعلیق درآورند. آن ها نگران ریسک های بزرگ پیش روی جامعه و بشریت در صورت توسعه غیرقابل کنترل هوش مصنوعی هستند.

این نامه سرگشاده را موسسه ای غیرانتفاعی به نام آینده زندگی منتشر نموده و در آن به رقابت خارج از کنترل آزمایشگاه های هوش مصنوعی برای توسعه و راه اندازی سیستم های یادگیری ماشین اشاره شده است. سیستم هایی که بر اساس متن نامه هیچ کس حتی خالقانش نمی توانند به شکلی مطمئن کنترل، پیش بینی یا درکشان نمایند.

آن ها از آزمایشگاه های هوش مصنوعی در سراسر دنیا درخواست نموده اند تا بلافاصله حداقل برای شش ماه آموزش تمام سیستم های هوش مصنوعی بزرگتر از GPT-4 را معلق نمایند. این تعلیق باید برای عموم قابل اعتبارسنجی باشد و همه بازیگران بزرگ این عرصه را شامل گردد.

نویسندگان نامه از دولت ها درخواست نموده اند که در صورت بی توجهی آزمایشگاه ها، خود دست به کار شده و این تعلیق موقت را عملی نمایند.

در کنار ایلان ماسک، امضای چهره های مشهوری چون استیو وزنیاک هم بنیان گذار اپل، یوال نوح هراری نویسنده، یان تالین هم بنیان گذار اسکایپ، اندرو یانگ سیاستمدار و تعدادی از پژوهشگران برجسته حوزه هوش مصنوعی به چشم می خورد.

البته بعید به نظر می رسد که این نامه در حالی که پژوهش درباره هوش مصنوعی داغ تر از هر زمانی شده، اثری داشته باشد. هم اکنون بزرگترین غول های دنیای فناوری از مایکروسافت و گوگل گرفته تا دیگران به سرعت درحال معرفی محصولات تازه در این حوزه هستند و به نظر نمی رسد که تصمیمی برای کند کردن این روند داشته باشند.

در نقطه مقابل نویسندگان این نامه باور دارند که دیدگاه توسعه هوش مصنوعی باید با تمام محصولات پیشین متفاوت باشد و در این عرصه نمی توان محصول را راه اندازی کرد و بعد دنبال برطرف خطاهایش رفت: آزمایشگاه های هوش مصنوعی و کارشناسان مستقل باید از این تعلیق برای تهیه مجموعه ای از پروتکل ها برای طراحی و پیاده سازی ایمن هوش مصنوعی پیشرفته استفاده نمایند.

منبع: خبرآنلاین

منبع: فرادید
انتشار: 9 فروردین 1402 بروزرسانی: 9 فروردین 1402 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1171

به "ایلان ماسک هشدار داد: هر چه سریع تر جلوی این تهدید بزرگ را بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایلان ماسک هشدار داد: هر چه سریع تر جلوی این تهدید بزرگ را بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید