بازگشایی ها باید به تدریج و مطابق با ایمنی جمعی باشد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، جماعتی گفت: بازگشایی ها باید به تدریج و آرام آرام بر اساس تعداد بستری ها و شرایط جامعه و درصد ایمنی جمعی باشد.

بازگشایی ها باید به تدریج و مطابق با ایمنی جمعی باشد

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران، حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کووید 19 در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری کووید19 با حضور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این جلسه درباره روش های تشخیصی و به روز کردن روش های تشخیصی در بیماری کرونا و همچنین درباره قارچ سیاه به عنوان عارضه ای که در پی کرونا ایجاد می شود و همچنین دز یادآور واکسیناسیون بود.

وی اضافه نمود: در حوزه روش های تشخیصی نکته مهم این است که یکی از اقداماتی که ما برای پیشگیری از پاندمی کرونا باید انجام دهیم، بحث تشخیص است تا بعد بتوان بحث قرنطینه و درمان را انجام دهید. بنابراین خیلی اهمیت دارد که از چه روش های تشخیصی می توان استفاده کرد و چه زمانی باید انجام شوند.

جماعتی گفت: مطالعات نشان می دهد که معمولا 5 روز بعد از اینکه فرد مبتلا می شود، بیشترین میزان مثبت بودن تست را می تواند داشته باشد البته تست ها روش های مختلفی دارند. درباره روش های جدیدی که برای تست ها باید انجام شود،با ویژه برای دانش آموزان در زمان بازگشایی مدارس هم صحبت شد و اینکه اگر مجامع اعم از مدارس، دانشگاه ها باز شود، با چه روش هایی بتوانیم پایش کنیم تا اگر کسی بیمار شد، بتوانیم قبل از اینکه منجر به انتقال بیماری به دیگران شود، بتوانیم بیمار را تشخیص دهیم و ایزوله کنیم، مورد بحث قرار گرفت.

درباره نحوه تست گیری در مدارس و دانشگاه ها، بیان نمود: فعلا روش ها مورد بررسی قرار گرفت. ما باید بر اساس توانایی خودمان و تعداد تست هایی که می توانیم انجام دهیم و روش های جدیدی که وجود دارد، مباحثی را به یک کارگروه و آنها به ما جواب می دهند که توانایی ما برای انجام تست ها و روش های آن به چه صورت است و به صورت روش تدوین و ابلاغ می شود.

جماعتی درباره علت افزایش موارد بیماری در برخی شهرها، گفت: وقتی تعداد بستری و موارد تشخیص که در بیمارستان ها پذیرش می شوند، بالا می رود، نشان می دهد که تعداد افراد مبتلا زیاد شده، اما اینکه چرا این مسئله اتفاق افتاده، دو بحث مطرح است؛ یکی بحث واکسیناسیون است که هنوز با درصد ایمنی جمعی نرسیدیم که طبق وعده وزارت بهداشت در اوایل آذر ماه به حدود 75 درصد می رسیم البته از آنجایی که بیشتر ویروس در گردش در کشور، دلتاست، باید 80 تا 85 درصد جامعه واکسینه شوند تا به ایمنی جمعی برسیم. دومین نکته رعایت نکات بهداشتی در جامعه است.

وی بیان نمود: بازگشایی ها در هر سطحی اولا باید به تدریج باشد .اگر بخواهیم بازگشایی ها را در مجامع متعددی ایجاد کنیم، باید شاهد پیک ششم باشیم. باید حواسمان باشد که بازگشایی ها باید به تدریج و آرام آرام بر اساس تعداد بستری ها و شرایط جامعه و درصد ایمنی جمعی باشد. ایمنی با صورت نسبتا کامل اجرا شده باشد و حداقل دو دز واکسن را تزریق کرده باشیم. باید دو دز واکسن در 80 تا 85 درصد جامعه تزریق شود، یک دز باعث ایجاد یک ایمنی نسبی می شود و بعد هم محدودیت هوشمند باید مدنظر قرار گیرد. اگر این موارد انجام نشود، شاهد پیک های بلدی هم خواهیم بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 829

به "بازگشایی ها باید به تدریج و مطابق با ایمنی جمعی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی ها باید به تدریج و مطابق با ایمنی جمعی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید