به یاری این سبزی می توانید پشه ها را از خود دور کنید

به گزارش کیوسک خبری آشنا، افراد بسیاری از ریحان در تهیه غذاهای مختلف استفاده می نمایند. با رایحه ای که به راحتی قابل تشخیص است، ریحان گزینه ای خوب برای استفاده در تهیه پاستاها، پیتزاها و روغن های معطر است. اما آیا می دانستید که می توان از ریحان به عنوان یک دافع پشه ها نیز استفاده کرد؟

به یاری این سبزی می توانید پشه ها را از خود دور کنید

به عنوان یک دافع طبیعی حشرات می توان از گیاه معطر ریحان در ماه های گرم سال برای مقابله با پشه ها استفاده کرد.

تعیینات گیاه ریحان

ریحان گیاهی بومی آسیا است و با گذشت زمان، کشت و برداشت آن در سراسر دنیا گسترش یافته است. امروزه می دانیم که بیش از 40 گونه مختلف از این گیاه وجود دارد که ریحان شیرین یا Ocimum Basilicum از بین آنها شناخته شده ترین مورد است.

ریحان یک گیاه چند ساله است که برگ هایی معطر دارد. به طور کلی، ریحان در تابستان گل می دهد و خوشه های کوچک از گل های سفید و یاسی شکوفا می شوند.

ریحان به واسطه محتوای زیاد روغن های اساسی خود شناخته شده است که خواص دارویی مختلفی را ارائه می نماید. از آن جمله می توان به استفاده برای بهبود مسائل معده، تنفسی و ادراری اشاره نمود.

بنابر مطالعه ای که در نشریه the Cuban Journal of Pharmacy منتشر شد، ریحان در پزشکی برای درمان موارد زیر استفاده می گردد:

مسائل دستگاه گوارش، مانند اسهال و مسائل انگلی

بیماری های تنفسی، مانند برونشیت

مسائل عمومی پوست

بیماری ارتفاع یا ارتفاع زدگی. از آن جایی که ریحان حاوی اوژنول است، خواص ضد انعقادی ارائه می نماید که جریان خون را بهبود می بخشد

روغن اساسی ریحان دارای خواص ضد قارچ است و علیه قارچ ها و باکتری ها عمل می نماید

ریحان یک گزینه طبیعی برای مقابله با پشه هاست

برای درک این که چرا ریحان پشه ها را دور می نماید، ضروری است بدانیم که این حشرات چگونه طعمه های خود تشخیص می دهند. جدا از آزاردهنده و دردناک بودن، نیش پشه ها می تواند ناقل بیماری های خطرناک باشد. همانگونه که شاید بدانید، پشه ها عامل انتقال بیماری هایی خطرناک مانند، مالاریا، تب زرد و تب دانگ هستند.

پشه ها از حسگرهای گرمایی و شیمیایی استفاده می نمایند که به آنها اجازه می دهد طعمه خود را تشخیص دهند. هر قسمت از بدن کوچک آنها با هم کار می نمایند تا قربانی بعدی را شناسایی نمایند:

پاهای پشه متوجه تفاوت بین دمای بین طعمه و محیط می شوند.

شاخک های پشه بخار آب و دی اکسید کربن موجود در هوای بازدم را حس می نمایند. افزون بر این، پوست انسان بعضی مواد مانند اسید لاکتیک را به وسیله عرق پخش می نماید که این نیز می تواند موجب جذب پشه ها گردد.

زمانی که از دافع حشرات استفاده می کنیم، آنچه در واقع انجام می دهیم حمله به حسگرهای طبیعی پشه است. این شرایط موجب می گردد تا پشه توانایی تشخیص طعمه خود را از دست داده و در پی یافتن قربانی دیگری از ما دور گردد. ریحان حاوی موادی است که به طور طبیعی دافع حشرات محسوب می شوند که از آن جمله می توان به استراگل، سیترونلول، لیمونن و ترانس-نرولیدول اشاره نمود.

قرار دادن یک گلدان حاوی ریحان روی لبه پنجره، تراس یا در باغچه می تواند به کاهش حضور حشرات یاری کند.

برای آماده کردن یک دافع حشرات طبیعی مبتنی بر ریحان می توانید از مواد زیر بهره ببرید:

0.25 پینت آب

برگ های ریحان

0.25 پینت الکل 96 درصد

با آب و برگ های ریحان یک چای درست نموده و آن را از صافی عبور دهید. مایع باقی مانده را با الکل ترکیب کنید و آن را در یک ظرف اسپری بریزید.

خرید روغن اساسی بدن با عطر ریحان گزینه دیگری است که می توانید مد نظر قرار دهید. افزون بر معطر کردن و آبرسانی به پوست، این محصول می تواند پشه ها را از شما دور نگه دارد. همچنین، شما می توانید از آن برای معطر کردن محیط بهره ببرید.

ریحان یک درمان طبیعی برای پشه ها در مقایسه با محصولات مصنوعی

محصولات مصنوعی که برای دفع حشرات استفاده می شوند همیشه به آن اندازه که فکر می کنیم، موثر نیستند. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند محصولاتی که محتوای DEET (N, N-diethyl-3-methylbenzamide) آنها کمتر از 25 درصد نیست، موثر عمل می نمایند.

در خصوص روغن های اساسی طبیعی، زمانی که به عنوان دافع حشرات استفاده می شوند، باید توجه داشت که به راحتی تبخیر می شوند. بر همین اساس، مجبور به استفاده با تکرر بیشتر هستیم زیرا اثر آنها پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

در نهایت، افزون بر درمان های طبیعی، مانند ریحان، باید اقدامات دیگری را نیز برای دور نگه داشن پشه ها از خود انجام دهیم:

از پشه بند روی پنجره ها و درهای خود و تختخواب نوزادان بهره ببرید.

برچسب محصولاتی که قرار است بهره ببرید را به دقت مطالعه کنید تا تعیین گردد مصنوعی یا طبیعی هستند. در آن باید زمان اثربخشی، سن و نوع پوست مناسب برای استفاده تعیین شده باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 561

به "به یاری این سبزی می توانید پشه ها را از خود دور کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به یاری این سبزی می توانید پشه ها را از خود دور کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید