سخنگوی وزارت خارجه چین: روابط ایران و چین به طور سنتی محبت آمیز است (تور ارزان چین)

به گزارش کیوسک خبری آشنا، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه با تأکید بر روابط محبت آمیز تهران و پکن گفت: چین همیشه از کشور های شورای همکاری خلیج فارس و ایران در بهبود روابط بر اساس اصل حسن همجواری حمایت نموده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین: روابط ایران و چین به طور سنتی محبت آمیز است (تور ارزان چین)

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش تسنیم، وانگ ونبین که در نشست رسانه ای هفتگی صحبت می کرد درباره سؤالی درباره سفر اخیر رئیس جمهوری چین به منطقه غرب آسیا و اجلاس سران با شورای همکاری خلیج فارس گفت: نشست چین و کشور های عضو شورای همکاری خلیج (فارس) که چندی پیش برگزار گردید برای توسعه روابط چین و کشور های عضو این شورا اهمیت زیادی دارد.

وی ادامه داد: این اجلاس بیانیه مشترک اجلاس جهانی چین را صادر کرد و بعلاوه برنامه اقدام 2027 ـ 2023 دیالوگ راهبردی جهانی چین را تصویب کرد. توسعه روابط جهانی چین و کشور های عضو خلیج فارس با هدف تعمیق همکاری های عملی دوجانبه در زمینه های مختلف و به نفع دو ملت است.

این سخنگو درباره روابط این کشور با ایران تأکید کرد: روابط چین و ایران به طور سنتی محبت آمیز است و انتخاب مشترک چین و ایران برای تحکیم و توسعه مشارکت راهبردی جامع چین و ایران است. طرف چینی مایل به تقویت ارتباطات و هماهنگی با طرف ایرانی برای تداوم و ارتقاء پیشرفت نو در روابط دوجانبه است.

ونبین ادامه داد: چین و ایران یک طرح همکاری جامع امضا کردند و کار اجرایی را از ابتدای امسال شروع کردند. چین با ایران همکاری خواهد نمود تا توسعه پایدار و بلندمدت همکاری عملی ایران و چین را ارتقا دهد.

وانگ ونبین با اشاره به سفر معاون نخست وزیر چین به تهران، گفت: هو چونهوا، معاون نخست وزیر امروز به ایران سفر خواهد نمود، اعتقاد بر این است که این سفر تأثیر مثبتی بر تعمیق مشارکت راهبردی همه جانبه چین و ایران خواهد داشت.

این سخنگو درباره رویکرد پکن به منطقه گفت: هم کشور های شورای همکاری خلیج فارس و هم ایران دوستان چین هستند. توسعه روابط چین با هر دو طرف هیچ طرف ثالثی را هدف قرار نمی دهد.

وی تأکید کرد: چین همیشه از کشور های شورای همکاری خلیج فارس و ایران در بهبود روابط بر اساس اصل حسن همجواری و دوستی و انجام همکاری برای دستیابی به منافع متقابل و نتایج برد ـ برد حمایت نموده است. چین مایل است به ایفای نقش سازنده در زمینه توسعه و ثبات در منطقه خلیج فارس ادامه دهد.

صدور بیانیه مشترک شورای همکاری خلیج فارس و چین که در آن ادعا هایی درباره جزایر ایرانی سه گانه در خلیج فارس و برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مطرح شده بود، با واکنش محافل سیاسی ایران همراه شد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود در واکنش به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس نوشت: جزایر سه گانه ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ در خلیج فارس، اجزای جدایی ناپذیر خاک پاک ایران است و به این مام میهن تعلق ابدی دارد.

وی اضافه کرد: در ضرورت احترام به تمامیت ارضی ایران با هیچ طرفی تعارف نداریم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 آذر 1401 بروزرسانی: 21 آذر 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1120

به "سخنگوی وزارت خارجه چین: روابط ایران و چین به طور سنتی محبت آمیز است (تور ارزان چین)" امتیاز دهید

1 کاربر به "سخنگوی وزارت خارجه چین: روابط ایران و چین به طور سنتی محبت آمیز است (تور ارزان چین)" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت خارجه چین: روابط ایران و چین به طور سنتی محبت آمیز است (تور ارزان چین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید