پسوریازیس ناخن چیست؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، شاید به تازگی با بیماری پسوریازیس ناخن آشنا شده اید. اما این بیماری چیست و به چه علت فردی دچار آن می گردد؟ آیا راه درمان دارد؟ در این مقاله می خواهیم شما را با بیماری پسوریازیس ناخن که از شایع ترین بیماری های پوستی است آشنا کنیم و نشانه ها و راه های درمانش را به شما آموزش دهیم.

پسوریازیس ناخن چیست؟

بیماری پسوریازیس ناخن چیست؟

پسوریازیس نوعی اختلال در سیستم ایمنی بدن و مرتبط با پوست است. در این بیماری، سطح پوست آغاز به ایجاد سلول های پوستی به مقدار زیاد می نماید. بیماری پسوریازیس در بیشتر قسمت های بدن از جمله در ناخن ها رخ می دهد. پسوریازیس پوست سر نیز از شایع ترین موارد این اختلال در سیستم ایمنی است. بیماری پسوریازیس ناخن سبب ایجاد تغییراتی در ناخن شخص مبتلا می گردد که در قسمت نشانه های پسوریازیس ناخن به آن می پردازیم.

آمار ابتلا به این بیماری

آمار حاکی از این است که 95٪ افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس ناخن، به پسوریازیس پوست نیز مبتلا هستند. همچنین 10 تا 55 درصد افراد مبتلا به پسوریازیس، به پسوریازیس ناخن نیز دچار خواهند شد.

از طرفی دیگر چنین به نظر می آید که 80 درصد افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس در بعضی از دوره های زندگی خود با پسوریازیس ناخن روبرو خواهند شد. باید به این نکته اشاره داشت که این بیماری و انواع آن نظیر پسوریازیس پوست سر و پسوریازیس تناسلی مسری نیست و نباید از این موضوع احساس نگرانی داشت.

علائم پسوریازیس ناخن

نشانه های بیماری پسوریازیس ناخن هم در دست و هم پا شخص بیمار ممکن است بروز پیدا کند و سبب تغییراتی در ناخن انگشتان او گردد.

1. تغییر در سطح ناخن

از جمله علائم این بیماری تغییر در سطح ناخن است، بدین صورت که بر روی سطح ناخن ها شکاف، برآمدگی و یا فرو رفتگی هایی پدیدار می گردد.

2. جدا شدن ناخن ها

از دیگر علائم این اختلال جدا شدن ناخن ها است که در بعضی موارد ناخن شخص آرام آرام از محل خود جدا می گردد.

3. جمع شدن مواد سفید رنگ زائد در زیر ناخن

از دیگر نشانه ها می توان به جمع شدن مواد زائد در زیر ناخن اشاره نمود . در این حالت ماده ای زائد و سفید رنگ در زیر سطح ناخن جمع شده و از سطح پوست به آرامی جدا می گردد و در مواردی منجر به درد در ناحیه زیر ناخن می گردد.

4. ضخیم شدن ناخن یا نازک شدن آن

این بیماری ممکن است خود را به شکل ضخیم شدن ناخن بروز دهد. در بعضی موارد نیز ممکن است ناخن های شخص بسیار نازک و شنماینده شوند.

5. عفونت های قارچی

تقریباً یک سوم اشخاصی که مبتلا به بیماری پسوریازیس ناخن هستند به عفونت های قارچی نیز دچار می شوند؛ که از نشانه های این بیماری می توان ضخیم شدن ناخن دست یا پاها را نام برد.

بعضی از علائم ممکن است سبب شوند که شخص مبتلا در به حرکت در آرودن دست و پای خود به مشکل بربخورند و در انجام کار های روزمره خود دچار آزار اذیت شوند. گاهی نیز ممکن است در بعضی موارد در ناخن ها احساس درد نمایند.

6. تغییر رنگ ناخن

از دیگر علائم این اختلال ایجاد تغییر رنگ در ناخن ها است که معمولاً این تغییر رنگ به رنگ های زرد، سبز و قهوه ای است و یا ذره هایی به رنگ قرمز یا سفید در زیر ناخن ها مشاهده می گردد.

علت ابتلا به پسوریازیس ناخن

تا به امروز علت بیماری پسوریازیس ناخن به صورت کامل شناخته نشده است؛ ولی چنین به نظر می رسد که ترکیب تعدادی از عوامل ژنتیکی، سیستم ایمنی و محیطی در ابتلا به این بیماری بسیار موثر هستند.

بیماری پسوریازیس غالباً افراد یک خانواده را مبتلا می نماید به صورتی که در 40 درصد موارد، بیماری در اقوام درجه اول فرد مبتلا نیز مشاهده می گردد. در صورتی که هر دوی پدر و مادر به این بیماری مبتلا باشند خطر ابتلای فرزند تا 75 درصد افزایش پیدا می نماید.

نوع جنسیت فرد در ابتلا به بیماری پسوریازیس تأثیر چندانی ندارد. جالب است بدانید که افراد مسن بیشتر از دیگر افراد به پسوریازیس مبتلا می شوند.

تشخیص پسوریازیس ناخن

 • در صورت مشاهده تغییر رنگ در ناخن از جمله ظاهر شدن نقاط سفید یا زرد رنگ، فرورفتگی یا عفونت و درد ناخن می بایست فورا به پزشک متخصص مراجعه گردد.
 • در صورتی که این تغییرات در ناخن های فرد مبتلا به بیماری پسوریازیس پوستی ایجاد شده باشد، ابتلا به پسوریازیس ناخن به صورت کامل آشکار است. در موارد دیگر پزشک متخصص احتمالا با بیوپسی، مقداری از پوست زیر ناخن را نمونه برداری می نماید.
 • به تازگی روش نوینی برای معین میزان آسیب ناخن ها توسط بیماری پسوریازیس شناخته شده است که در آن با استفاده از شاخص شدت پسوریازیس ناخن (NAPSI)، مقدار آسیب ناخن ها به منظور معین اثربخشی درمان ها سنجیده می گردد.
 • برای تشخیص سریع تر و دقیق تر بیماری پسوریازیس ناخن، در صورتی که یکی از اعضای خانواده فرد به این بیماری مبتلا است، ضروری است که پزشک معالج را از این مسئله مطلع کنید

راه های درمان

1) پرتو درمانی

این راه چاره در بیشتر اوقات برای درمان پسوریازیس پوست کارایی دارد، اما در بعضی موارد این احتمال وجود دارد که برای درمان پسوریازیس ناخن نیزاین روش مورد استفاده قرار بگیرد. در روش پرتو درمانی از اشعه فرابنفش استفاده می گردد و به طور معمول در مطب و توسط پزشک متخصص در این زمینه انجام می گردد.

2) دارو درمانی

در بعضی موارد درمان این بیماری از طریق دارو های سیستماتیک که شامل سیترتین، سیکلوسپورون متوترکسات و دارو های بیولوژیک است صورت می گیرد. این دارو ها قسمت هایی از سیستم ایمنی بدن را مورد هدف قرار می دهند. از جمله دارو های بیولوژیک می توان موارد نامبرده در پایین را مطرح کرد.

 • اوستکی نوماب
 • گولیموماب
 • اینفلیکسی ماب
 • آپرمیالست
 • اتانرسپت
 • آدالیموماب

3) استفاده از دارو های موضعی

برای استفاده از دارو های موضعی بایستی آن ها را بر روی ناخن خود بمالید. شخص مبتلا برای درمان اختلال پسوریازیس ناخن میتواند از داروهای موضعی نامبرده در زیر استفاده کند:

 • دارو های کورتیکواستروئیدی
 • کرم های رتینوئیدی
 • کرم های گیاهی چون رپلر و سوریا
 • ویتامین دی

بایستی بیمار برای تکمیل طول مدت درمان خود این دارو ها را بطور منظم روزانه مصرف کند و بر ناخن هایش بمالد. ولی باید در نظر داشت که طی درمان با استفاده از کرم های موضعی مالشی به این دلیل که ناخن ها غالبا ضخیم شده و دارو هایی که به صورت موضعی بکار گرفته میشوند به سختی می توانند به غشای ناخن نفوذ نمایند. به همین خاطر و به سبب کاهش ضخامت ناخن بایستی برای دستیابی به نتایج موثرتر از کرم هایی که حاوی اوره هستند استفاده کنید.

4) لاک تقویت نماینده ناخن

معمولا برای تقویت و هیدراته کردن ناخن ها می توان لاک های تقویت نماینده ناخن را مورد استفاده قرار داد. این لاک ها ساختاری تقویتی داشته و برعکس لاک های تزئینی موجود در بازارهستند که سبب افزایش اختلال پسوریازیس میشوند. بایستی این لاک های تقویت نماینده به طور روزانه و منظم بر روی ناخن ها استفاده شوند.

5) تزریق دارو های کورتیکواستروئیدی در زیر ناخن

برای درمان این بیماری درطی مدت 2 الی 9 ماه یکبار دارو های کورتیکواستروئیدی در زیر سطح ناخن تزریق می گردد. پزشک متخصص برای عمل تزریق نخست ناحیه موردنظر را بی حس می نماید و یا به منظور کم کردن درد در شخص بیمار از مسدود نماینده های اعصاب استفاده می نماید.

6) عمل جراحی و برداشتن ناخن

چنانچه روش های درمانی نامبرده نتیجه موثری در پی نداشت، باید از طریق عمل جراحی یا توسط مواد شیمیایی، ناخن را جدا کرد. عمل جراحی نیاز به بی حسی موضعی دارد. در روش برداشتن ناخن توسط مواد شیمیایی پزشک متخصص از پمادی ویژه برای این کار استفاده می نماید و این کار سبب شل شدن و در نهایت افتادن ناخن در مدت هفت روز، بدون خونریزی می گردد.

درمان های خانگی

1. مراقبت از ناخن ها

موثرترین و مفیدترین راه پیشگیری از پیشرفت بیماری پسوریازیس ناخن مراقبت از ناخن ها است. برای این منظور می بایست همواره ناخن ها را کوتاه نگه دارید و لبه های آن را صاف کنید. هنگام تماس با مواد شیمیایی، شستشو و آشپزی دستکش به دست داشته باشید. پیش از پوشیدن دستکش یا جوراب لای انگشت ها را خشک کنید.

2. روغن نارگیل

افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس ناخن می بایست همواره خصوصا پس از تماس دست با آب، ناخن ها را مرطوب نمایند. روغن نارگیل یکی از بهترین مرطوب نماینده های طبیعی است که می توانید برای مرطوب کردن ناخن ها به خوبی از آن استفاده کنید.

چندین مرتبه در روز میزانی از روغن نارگیل را بر روی ناخن، کوتیکول و پوست ناخن خود مالش دهید یا 3 یا 4 قطره روغن پونه کوهی و 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل ذوب شده را با یکدیگر ترکیب کنید و بر روی ناخن ماساژ دهید. پس از 10 دقیقه با آب ولرم بشویید و سپس آن را دستمالی تمیز خشک کنید.

3. گلیسیرین

گلیسیرین علاوه بر مرطوب کردن پوست، رطوبت را برای ساعت ها در پوست شما نگه خواهد داشت. مقدار یکسان گلیسیرین و آب را با یکدیگر ترکیب کنید و بر روی ناخن و پوست پیرامون آن مالش دهید. تا زمانی که ممکن است منتظر بمانید و سپس آن را با آب بشویید. این کار را دو تا سه مرتبه در روز تکرار کنید.

4. آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا جهت از بین بردن و برطرف خشکی و شنمایندگی ناخن ها بسیار موثر است. این گیاه رطوبت پوست را حفظ می نماید، التهاب را از بین می برد و از ترک خوردن و قرمزی ناخن پیشگیری می نماید. برای این منظور مقداری ژله آلوئه ورا را به بستر ناخن و اطراف آن بمالید و اجازه دهید به صورت کامل جذب پوست گردد. سه یا چهار مرتبه در روز از این روش استفاده کنید.

5. روغن درخت چای

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های قارچی که از عوارض رایج در بیماری پسوریازیس ناخن است، ماده ای بهتر از روغن درخت چای را نمی توان یافت. دو مرتبه در روز 5 یا 6 قطره روغن درخت چای را درون وان حمام یا کاسه پر از آب بریزید و به مدت 15 دقیقه ناخن ها را درون آن قرار دهید. در سرانجام ناخن ها را به صورت کامل خشک کنید.

در روش دیگری می توان حدود یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و پنج قطره روغن درخت چای را با یکدیگر ترکیب کنید و با توپ پنبه روی ناخن خود مالش دهید. پس از 10 دقیقه با آب ولرم بشویید. سپس ناخن را خشک نموده از لوسیون مرطوب نماینده استفاده کنید. دو یا سه مرتبه در روز از این روش استفاده کنید تا از خواص این معجون باخبر شوید.

6. سرکه سیب

سرکه سیب از گسترش یافتن عفونت ها جلوگیری می نماید و به کاهش یافتن علائم ناشی از این بیماری یاری می نماید. حدود یک قاشق چایخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب ترکیب نموده و دو بار در روز بنوشید.

در روش دیگر می توانید سرکه سیب و آب را به نسبت 1 به 3 با هم ترکیب کنید و ناخن ها را برای مدت 10 تا 15 دقیقه داخل آن قرار دهید. سپس ناخن را به صورت کامل خشک کنید. برای اثر بخشی بهتر، ضروری است یک مرتبه در روز و برای چند هفته از این روش استفاده کنید.

7. کره شیا

کره شیا دارای ویتامین A و E و اسیدهای چرب ضروری و مفید برای بدن است که به حفظ رطوبت ناخن و سلامت آن یاری شایانی می نماید و برای ناخن های خشک و شنماینده بسیار موثر است. برای این منظور مقدار کمی از کره شیا را به ناخن ها بمالید و صبح روز بعد بشویید. هر روز از این روش استفاده کنید.

8. استفاده از نور خورشید

قرار دریافت در برابر نور خورشید برای درمان بیماری پسوریازیس ناخن بسیار مفید است. به این دلیل که اشعه ماورا بنفش سبب کم شدن سرعت فراوری و ریزش سلول های پوست می گردد و ویتامین D باعث افزایش ایمنی بدن در مقابل عفونت می گردد.

به این منظور هر روز صبح برای مدت 10 تا 15 دقیقه ناخن های خود را در برابر نور خورشید قرار دهید. برای پیشگیری از آفتاب سوختگی یا سرطان پوست در ساعت هایی که آفتاب شدید است این کار را انجام ندهید.

سخن سرانجامی

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید به خوبی از ناخن های خود مراقبت کنید. همواره ناخن های خود را کوتاه و پاکیزه نگه دارید. سر ناخن های خود را با یاری یک سوهان صاف کنید. بطور روزانه و پس از اینکه ناخن هایتان در تماس با آب نهاده شد، ناخن ها و پوشش آن را تمیز کنید. برای راحتی ناخن های پای خود، حتما کفش های راحت و جادار بپوشید.

اگر شما یا یکی از اطرافیانتان به این بیماری مبتلا شده اید، از قلم نیاندازید که حتما تجربه خود را از ابتلا و درمان این بیماری با ما و خوانندگان خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 646

به "پسوریازیس ناخن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسوریازیس ناخن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید