چگونه به خوشحالی دیگران واکنش مثبت نشان دهیم؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، چگونه به راضیی دیگران واکنش مثبت نشان دهیم؟ طبیعی است که ما بخواهیم خبر های خوش مان را با دیگران در میان بگذاریم، و امیدواریم که دوستان، خانواده و همکاران مان با شنیدن آنها، برای مان راضی شوند. بیشتر وقت ها واکنشی که در جواب تحویل می گیریم همان اظهارنظر هیجان زده و مثبتی است که انتظارش را داشتیم. اما گاهی هم کسی پیدا می شود که با تکان دادن سرش به ما حالی می کند که خب فهمیدم، حالا از اتاقم برو بیرون یا حتی واکنش کاملا منفی به خبرمان نشان می دهد. این جور وقت هاست که مثل بادکنکی که سوزن در آن فرو کرده باشند، همه ذوق و شوق مان خالی می شود و حسابی می خورد توی ذوق مان. اگر تجربه تلخ این چنینی داشته اید، بهتر است حواس تان باشد که همین بلا را سر بقیه هم نیاورید.

چگونه به خوشحالی دیگران واکنش مثبت نشان دهیم؟

خبرنگاران|طبیعی است که ما بخواهیم خبر های خوش مان را با دیگران در میان بگذاریم، و امیدواریم که دوستان، خانواده و همکاران مان با شنیدن آنها، برای مان راضی شوند. بیشتر وقت ها واکنشی که در جواب تحویل می گیریم همان اظهارنظر هیجان زده و مثبتی است که انتظارش را داشتیم. اما گاهی هم کسی پیدا می شود که با تکان دادن سرش به ما حالی می کند که خب فهمیدم، حالا از اتاقم برو بیرون یا حتی واکنش کاملا منفی به خبرمان نشان می دهد. این جور وقت هاست که مثل بادکنکی که سوزن در آن فرو کرده باشند، همه ذوق و شوق مان خالی می شود و حسابی می خورد توی ذوق مان. اگر تجربه تلخ این چنینی داشته اید، بهتر است حواس تان باشد که همین بلا را سر بقیه هم نیاورید.

در این مقاله می خواهیم از چهار نوع واکنش مختلفی که انسان ها در مواجهه با خبر های خوب نشان می دهند بگوییم و همچنین ببینیم چگونه می توان به خوشی ِ یک نفر دیگر واکنش سازنده و مثبت نشان داد.

شِلی گِیبل (Shelly Gable) که استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا در سانتا بارباراست، چهار نوع واکنش محتمل را شناسایی کرد که افراد ممکن است در قبال خبر های خوب دیگران نشان دهند: واکنش فعال-سازنده، منفعل-سازنده، فعال-ویرانگر و منفعل-ویرانگر.

خُب، فرض کنیم به همکارتان خبر ترفیع دریافت تان را داده اید. چهار واکنش احتمالی که همکارتان نشان می دهد این ها هستند:

  • فعال-سازنده: طرف صحبت تان مشتاق و علاقه مند است و واکنش حمایتگرانه ای نشان می دهد. مثلا ممکن است بگوید: چه خبر عالی ای! برات خیلی راضیم! می خوای کمکت کنم وسایلتو جمع کنی؟
  • منفعل-سازنده: فرد مقابل تان به نظر برخورد مثبتی نشان داده اما جوابش به شما بی حس و حال است و سوال اضافه ای از شما نمی پرسد. مثلا می گوید: چه خوب. بدون هیچ علاقه و اشتیاقی.
  • فعال-ویرانگر: در این سناریو، طرف صحبت تان خیلی پرانرژی می آید و خبر خوب شما را بی اهمیت جلوه داده و آن را دوباره تفسیر می کند، آن هم با تمرکز بر وجوه منفی قضیه. مثلا می گوید: واقعا؟ به نظرم کارش خیلی بیشتر از کار الانته، لابد بدون اینکه حقوقت هم همونقدر زیاد بشه! تازه، بچه های اون قسمت خیلی حوصله سربرن! به نظر من که چندان خبر خوبی هم نیست.
  • منفعل-ویرانگر: این دفعه فرد مقابل تان اصلا واکنشی به خبر شما نشان نمی دهد یا حتی موضوع را عوض می کند. یک جواب رایج این است که: آهان، باشه. راستی بگو کی رو تو راه دیدم!

از این چهار واکنش، پاسخ فعال-سازنده، واکنشی است که تاثیر مثبتی دارد. این برخورد روابط شما را یک تکان اساسی می دهد وکیفیت آن را بالا می برد. شنیدن چنین جوابی به شما این حس را می دهد که تحویل گرفته شده اید و حکم تاییدی است بر این که آن واقعه خوبی که شما را راضی کرده، واقعا راضی کننده بوده است. از طرفی واکنش مثبت و همراه با توجه و علاقه، به تفاهم دوجانبه شکل می دهد و باعث می شود بین طرفین اعتمادی به وجود آید. بلاخره این که این نوع برخورد، اساس موفقیت های شخصی، کاری و تیمی را شکل می دهد.

هرچقدر تعاملات مثبت بیشتر می شوند، تاثیرشان از حد آن مکالمه اولیه فراتر می رود. داشتن حس مثبت به اطرافیان، شادی و اعتمادبه نفس را بالا می برد و از استرس و اضطراب می کاهد.

اگر انتظار دارید مردم به خبرهای خوب شما واکنش مثبتی نشان دهند، عادلانه است که خودتان هم در مقابل، همین احترام را به آنها بگذارید و ماهرانه جواب شان را بدهید. در ادامه این مقاله چند نکته مفید آورده ایم که می تواند در ارائه جوابهای فعال-سازنده به شما کمک کند.

  • فعالانه گوش کنید و همدلی داشته باشید. بگذارید کسی که هیجان زده جلوی تان ایستاده بفهمد که شما توجه تمام و کمال تان به اوست. وسط حرفش نپرید و از آن دسته از علائم بدنی استفاده کنید که وجهه مثبت دارند: تماس چشمی برقرار کنید، لبخند بزنید و صاف بنشینید.
  • نشان دهید که علاقه مندید. بعد از اینکه دوست تان خبر خوبش را به شما گفت، از او سوال بپرسید و جواب های پرانرژی به او بدهید. مثلا می توانید بگویید چه خبر مسرت بخشی. حتما خیلی راضی شدی! چه عالی! رئیست باید خیلی راضی شده باشه! واکنش مثبت نشان دهید اما پیازداغ تعریف و تمجیدها را زیاد نکنید! وگرنه ممکن است ریاکار به نظر بیایید.
  • اگر نمی توانید واکنش مثبتی نشان دهید، لااقل سازنده باشید. اگر در مورد خبری که می شنوید تردید و نگرانی ای دارید، بی اعتنا یا منفی نباشید. سعی کنید جواب باملاحظه و سازنده ای بدهید.

تعامل مثبت در محیط کار برای همه سودمند است. وقتی روابط مان با همکاران و اعضای تیم مان مستحکم و خوب باشد، مشارکت مان در کار ها هم بیشتر می شود، اعتمادبه نفس بیشتری خواهیم داشت و راضی تر خواهیم بود. برای ساختن محیطی مثبت و حمایت گرانه، می توانید از قانون نسبت لوسادا استفاده کنید. این قانون می گوید که هرچه نسبت تعاملات مثبت به منفی در یک بازه زمانی بیشتر باشد، افراد راضی ترند و کارشان را نیز بهتر انجام می دهند. نظریه ساخت و گسترش نیز استراتژی هایی را برای افزایش هیجانات مثبت پیشنهاد می دهد. این نظریه که در روانشناسی مثبت گرا کاربرد دارد، اذعان می دارد که تاثیر هیجانات مثبت، فراتر از ایجاد حس خوب برای چند ثانیه کوتاه است و در بلندمدت، نیز باعث افزایش کارآیی و خلاقیت در حل مسئله می شود.

حالا اگر خبر خوبتان را به کسی گفتید که پشیزی اهمیت نداد، آن وقت چکار باید بکنید؟ خیلی دلسردکننده است که با آن همه ذوق و شوق پیش کسی بروید و در قبالش یک جواب بی انرژی بگیرید، ممکن است احساس کنید که حسابی توی ذوق تان زده اند. اما راه هایی هست که به کمک آن ها می توانید با واکنش های منفی کنار بیایید.

در درجه اول، سعی کنید روحیه مثبت تان را حفظ کنید. نگذارید منفی بافی ها اعصاب تان را به هم بریزند و خیلی به خودتان نگیرید. روی خود خبر تمرکز کنید نه روی واکنش اطرافیان. تازه، شاید نفر بعدی که به او خبر می دهید خیلی بیشتر تحویل تان بگیرد.

سعی کنید خودتان را به جای طرف صحبت تان بگذارید. شاید در زمان نامناسبی خبر را گفتید، یا شاید نحوه خبر دادن تان مشکل داشته است. اگر از دید او به قضیه نگاه کنید، شاید بتوانید بفهمید که چرا او به اندازه شما راضی نشده. اما حواس تان باشد که تا کجا جلو می روید. اگر مخاطب تان باز هم بدون هیچ دلیل خاصی جواب های منفعلانه و ویرانگر می دهد، آن مصاحبه را بی خیال شوید.

سخن آخر اینکه حواس تان باشد که شاید داوری تان در مورد جواب طرف صحبت تان اشتباه بوده است، یا شاید حرفش را اشتباه متوجه شده اید. شاید او از شنیدن اخبار شما خیلی راضی شده باشد، ولی، چون ذاتا آدمی نیست که احساساتش را نشان دهد، در نتیجه تعریف و تمجیدی که تحویل شما می دهد نامحسوس تر بوده و کمتر از انتظارتان کف و سوت و هورا زده است.

منبع: فرادید
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 515

به "چگونه به خوشحالی دیگران واکنش مثبت نشان دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه به خوشحالی دیگران واکنش مثبت نشان دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید